Chłodzenie w inteligentnych budynkach
W inteligentnych budynkach liczy się technologia zarządzania przestrzenią i efektywność energetyczna. Nic zatem dziwnego, że klimatyzacja na wodę lodową staje się coraz bardziej preferowanym rozwiązaniem. Chłodzenie wodą lodową doskonale wpisuje się w ideę nowoczesnych obiektów. Warto jednak zaznaczyć, że takie rozwiązania najlepiej sprawdzają się w budynkach dużych, najczęściej wielorodzinnych. Łączą w sobie bowiem zaawansowane systemy automatyki z dbałością o komfort użytkowników. Znaczenie ma także zrównoważone zarządzanie zasobami. Smart home coraz silniej stawia bowiem na dbałość o środowisko.
Klimatyzacja na wodę lodową o wysokiej wydajności
Wysoka efektywność energetyczna jest jednym z głównych powodów instalowania systemów wody lodowej. Nowoczesny agregat wody lodowej powinien minimalizować zużycie energii Idealnie współgra więc z zaawansowanymi systemami zarządzania energią. Systemy BEMS (Building Energy Management Systems) są bowiem obecne w inteligentnych budynkach. Integracja systemu chłodzenia z BEMS pozwala na dynamiczne dostosowywanie parametrów pracy chillerów w czasie rzeczywistym. Optymalizuje się w ten sposób zużycie energii w oparciu o aktualne zapotrzebowanie na chłodzenie. Klimatyzator na wodę lodową działa wydajnie, ale i oszczędnie.
System chłodzenia smart home wodą działa pod nadzorem zaawansowanego oprogramowania. Analizuje ono dane dotyczące temperatury, wilgotności, obłożenia budynku oraz prognoz pogodowych. Dzięki temu system automatycznie dostosowuje swoje działanie, aby zapewnić odpowiedni komfort cieplny. Jednocześnie minimalizuje zużycie energii. Woda lodowa klimatyzacja nie działa cały czas z jednakową mocą.
Integracja systemów
Klimatyzator na wodę lodową można zintegrować z innymi systemami technicznymi. Są to między innymi systemy wentylacyjne, ogrzewania czy odzysku ciepła. W okresach zimowych zapotrzebowanie na chłodzenie jest mniejsze. Agregat wody lodowej może więc działać w trybie free cooling. Służy on do schładzania wody przy użyciu niskiej temperatury zewnętrznej, bez potrzeby uruchamiania sprężarek. Ciepło odpadowe generowane przez agregaty chłodnicze można odzyskiwać. Następnie posłuży ono do podgrzewania wody użytkowej lub wsparcia systemu ogrzewania. Dzięki temu znacząco zwiększa się efektywność energetyczna budynku.
Klimatyzacja na wodę lodową pod stałym nadzorem
Klimatyzacja woda lodowa w inteligentnych budynkach posiada wysoki poziom transparentności. Za pomocą zaawansowanych narzędzi analitycznych, zarządcy budynków mogą śledzić zużycie energii w czasie rzeczywistym. Pozwala to analizować dane dotyczące pracy systemu oraz identyfikować potencjalne problemy zanim dojdzie do awarii. Monitoring predykcyjny, który bazuje na algorytmach uczenia maszynowego, jest w stanie prognozować ewentualne anomalie w pracy urządzeń. Łatwo więc przewidzieć, kiedy konieczny jest serwis urządzeń chłodniczych Poznań. Tego rodzaju podejście zwiększa niezawodność systemu. Jednocześnie minimalizuje ryzyko przestojów.