Drzwi ppoż i inne zabezpieczenia antypożarowe

drzwi ppoż

Pierwsza linia ochrony czyli drzwi ppoż

Niekontrolowany ogień, to bardzo niebezpieczne zjawisko – zarówno w przyrodzie, jak i w przestrzeniach zamkniętych. Dlatego tak ważne są wszelkie zabezpieczenia w razie pojawienia się ognia w budynkach. Mogą to być bariery mechaniczne, czyli najczęściej drzwi ppoż, a także systemy elektroniczne. O ile montaż drzwi ppoż w domach prywatnych nie jest tak powszechny, to już w budynkach użyteczności publicznej czy zakładach przemysłowych jest wręcz obowiązkowy. Niezależnie od motywów, dbałość o bezpieczeństwo ludzi i mienia, to priorytet na którym nie można oszczędzać.

Drzwi przeciwpożarowe, to elementy zaprojektowane tak, aby uniemożliwić lub opóźnić rozprzestrzenianie się dymu i ognia po całym budynku. Najczęściej budynek dzieli się na sekcje chronione przez poszczególne zapory ogniowe. Każda minuta powstrzymywania gryzącego dymu lub ognia, to czas na ewakuację osób oraz reakcję służb ratowniczych. Im mniej rozprzestrzeni się pożar, tym większe szanse na jego szybkie ugaszenie i ograniczenie strat materialnych.

Elektroniczne zabezpieczenia przeciwpożarowe

Fizyczna bariera, to rozwiązanie mechaniczne. Jest ono najbardziej niezawodne, co nie oznacza, że w pełni skuteczne. Drzwi aluminiowe ppoż nie ostrzegą przed rozwojem pożaru ani nie uruchomią procedury gaśniczej. Dlatego tak ważne jest, aby rozwiązania mechaniczne łączyć z elektronicznymi.

Nowoczesne systemy wykrywania dymu i ognia są coraz bardziej rozbudowane. Zwyczajne czujniki tlenku węgla powoli odchodzą do lamusa. Zaawansowane technicznie rozwiązania nie tylko wykrywają zagrożenie, ale często też pomagają zidentyfikować jego źródło. Służby gaśnicze od razu wiedzą więc, skąd rozwija się pożar. Dodatkowo takie systemy alarmowe mogą uruchamiać automatyczne systemy gaśnicze. Spryskiwacze w początkowej fazie rozwoju ognia mogą go nawet zupełnie ugasić, a jeśli się to nie uda, z pewnością opóźnić rozwój pożaru.

W dużych budynkach, mogą też funkcjonować systemy kontroli dostępu. W razie wykrycia zagrożenia, otworzą automatycznie wszystkie drzwi ewakuacyjne, aby nie opóźniać możliwości opuszczenia nieruchomości przez osoby, które się tam znajdują.

Inteligentny system zarządzania

Każde z zabezpieczeń ppoż działa skutecznie ale nie kompleksowo. Drzwi bądź ścianki aluminiowe opóźnią rozprzestrzeniania się ognia, ale nie stłumią pożaru. Optymalnie jest więc połączyć wszystkie systemy w jeden. Tylko dzięki temu będzie można zrobić wszystko, aby ograniczyć straty. Nie można przy tym zapominać, że konieczne są okresowe przeglądy, a także regularny serwis drzwi automatycznych. Tylko wtedy wszystko zadziała sprawnie i prawidłowo w sytuacji zagrożenia.